Szkoła Podstawowa w Liczu

RYMCERZE w naszej szkole!

"My im mówimy: Nie Zmarnuj Swojego Życia!

Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.

Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.

Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj."

Dnia 10 września  w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne połączone z koncertem hip-hopowym  pt. "Nie zmarnuj swojego życia”.

Dla Bęsia i Dj Yonasa (tworzących skład RYMCERZY) nie ma tematów tabu. Sami wiele przeżyli. Wiedzą, jak trudny start mają nastolatkowie i jak bardzo trudno być asertywnym wśród rówieśników. W ciekawy sposób motywują uczniów do nauki „rapem z wartościami”  pokazując, jak wiele mogą stracić wybierając złą drogę. 

Projekt powstał z inicjatywy Anny Wiśniewskiej, Beaty Brzozowskiej oraz Lidii Banaś pod patronatem Gminnego  Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz z Gminnego Programu  Przeciwdziałania Narkomanii w Kwidzynie.

Czytaj więcej: RYMCERZE...

„Nie zagub dziecka w sieci” kampania edukacyjno-informacyjna Ministerstwa Cyfryzacji dla rodziców

Akcja „Nie zagub dziecka w sieci” jest prowadzona przez Ministerstwo we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową. Głównym celem akcji jest uświadomienie rodzicom, jak wiele niebezpieczeństw czyha w sieci na nasze dzieci i w jaki sposób mogą pomóc im poruszać się po tej niełatwej drodze. Nie zapominając o dobrodziejstwie internetu, warto jednak pamiętać też o zagrożeniach.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, ważne jest, by rodzic:

  • rozmawiał z dzieckiem o tym, jak spędza czas w sieci i co go/ją tam spotyka,
  • uczył ograniczonego zaufania do treści i osób, jakie dziecko napotyka online,
  • uczulał na kwestie związane z ochroną prywatności (dzieci nie powinny samodzielnie publikować treści w Internecie),
  • czuwał nad kontaktami, jakie dzieci mogą nawiązywać za pomocą np. komunikatorów.

Bardzo ważne jest również, by określić limit czasowy na korzystanie z internetu. Najbardziej skuteczne w takich sytuacjach jest konsekwentne działanie. Równie ważne – o ile nie ważniejsze – jest spędzenie czasu z dzieckiem i wyjaśnienie mu, jak bezpiecznie poruszać się po sieci.

Polecamy filmiki edukacyjne dla rodziców. Warto obejrzeć, by wiedzieć więcej:

•    Jak chronić dziecko w sieci?

https://www.youtube.com/watch?v=GxSDArk385Q

•    W internecie Twoje dziecko też potrzebuje przewodnika

https://www.youtube.com/watch?v=bm6bOhVy3SA

•    Jak chronić dziecko w sieci? SEKSTING.

https://www.youtube.com/watch?v=uzB2NSzjlTE

Dzień rodziny

“Rodzina jest najważniejsza”
– dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin

 

 

15 maja  przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin. Jest to święto ustanowione w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów jest  wzbogacenie świadomości społeczeństwa na temat wartości jakie niesie ze sobą rodzina oraz codzienne problemy, z którymi musi się borykać podstawowa wspólnota społeczna.

W tym roku Dzień Rodzin świętujemy z najbliższymi! Ze względu na panującą pandemię  nie możemy spotkać się na wspólnym pikniku czy uroczystości w szkole, ale możemy ten dzień dobrze wykorzystać…

Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas. Nasza szkoła o tym wie! Dlatego Dzień Rodziny jest dla nas ważnym świętem od zawsze. Tego dnia – zgodnie z duchem Szkoły Promującej Zdrowie - wszyscy starajmy się być dobrym nastroju. Niech ten dzień upłynie  w miłej i radosnej atmosferze, cieszmy się obecnością najbliższych osób.

Aktywność zalecana! Oczywiście spędzamy ten czas aktywnie. Wiadomo bowiem, że najwięcej radości daje wspólna zabawa. Przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe, w magiczny sposób buduje i wzmacnia więzi oraz pomaga się solidnie zrelaksować. Dlatego na czas Święta Rodziny zapominamy o laptopach, tabletach czy komórkach! Chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę… Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa - miasta"… Wskakujemy na rowery, hulajnogi, do kajaków… Po prostu odkrywamy radość z bycia razem z rodziną...

Wielu naszych uczniów już podjęło aktywność przygotowując na dzisiejsze święto pracę plastyczną pt. „Portret mojej rodziny”. Największą aktywnością wykazali się tutaj nasi najmłodsi podopopieczni, tj. przedszkolaki z grupy 3-4 i 5-6 latków oraz uczniowie klasy II. Dziękujemy Wam i Waszym Rodzicom za zaangażowanie.  Te wspaniałe prace niech ozdabiają Wasze domy i naszą stronę internetową :) Wszystkim Rodzinom z naszej szkoły życzymy dużo zdrowia, radości, spokoju i wzajemnego zrozumienia w tych trudnych czasach. Jednocześnie wyrażamy słowa PODZIĘKOWANIA ZA OGROMNY WYSIŁEK I POŚWIĘCENIE JAKIE WKŁADACIE W ZDALNĄ NAUKĘ! Nowa rzeczywistość zupełnie zmieniła nasze życie w ostatnich tygodniach i stała się szczególnym wyzwaniem w każdej dziedzinie! Życzymy sobie i Rodzinom jak najszybszego i bezpiecznego spotkania się w murach szkoły :)

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii PORTRETÓW RODZINNYCH UCZNIÓW...

Czytaj więcej: Dzień...

Światowy dzień zdrowia

7 kwietnia - JAKO SZKOŁA PROMUJACA ZDROWIE PAMIĘTAMY!

Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day) został ustanowiony w 1948 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku
7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Przewodnie hasło to: „Zdrowie dla wszystkich” - Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego!

** W Polsce w tym samym dniu obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Tak dzisiaj ważnej grupy zawodowej, która dba o nas w czasie
PANDEMII KORONAWIRUSA! Życzmy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym dużo siły do opieki nad ciężko chorymi! Niech ich profesjonalizm
i życzliwe podejście umożliwi szybkie odzyskanie sił pacjentów.

**Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć
wszyscy ludzie! Dlatego w tym szczególnym czasie PANDEMII chrońmy siebie i innych!!!

22 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować!!!

Światowy Dzień Wody odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W NASZEJ SZKOLE OD KILKU LAT PRZYPOMINAMY WAM O TYM  WAŻNYM  ŚWIĘCIE! PO POWROCIE DO SZKOŁY ZAPRASZAMY NA NASZ SZKOLNY DZIEŃ WODY połączony ze sprzedażą gadżetów wodnych :)
Zebrane środki  przeznaczymy na pomoc humanitarną organizowaną przez PAH w Warszawie.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNCED). Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach tego dnia aktywnie uczestniczy również Unia Europejska.

Więcej informacji, filmików edukacyjnych na Waszych kontach LIBRUS. ZAJRZYJCIE KONIECZNIE!

Ogólnopolska Kampania „Znamię? Znam je?”

Nasza szkoła zrealizowała elementy tej ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej opracowanej przez Akademię Czerniaka oraz sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów w Warszawie. Celem kampanii jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży. W naszej szkole uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w warsztatach, podczas których nabyli umiejętność rozpoznawania czerniaka, nauczyli się regularnego samobadania skóry, a przede wszystkim, poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i mamy nadzieję, że zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem skóry.

W ramach kampanii po raz drugi w Polsce organizowany jest „Tydzień Świadomości Czerniaka w dniach 24-30 maja.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z załączonymi ulotkami informacyjnymi!!

Ulotka

Plakat

 

SPOTKANIE CELNIKÓW Z KLASĄ VIII

W pierwszym dniu po feriach najstarsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z pracownikami Pomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Kwidzynie. Młodzież dowiedziała się, czym jest hazard, dlaczego jest ograniczany, czym jest uzależnienie od hazardu, kto może uczestniczyć w grach i jak pomóc osobom uzależnionym. Ponadto poznała prawne konsekwencje udziału w nielegalnych grach. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli (dla przestrogi) film ukazujący walkę z tym uzależnieniem, jaką wygrał znany piłkarz Kamil Glik. Młodzież dowiedziała się również, na czym polega praca zawodowa celników. Dziękujemy Gościom za przybycie i przeprowadzenie ciekawej lekcji z edukacji prawnej!

Spotkanie odbyło się w ramach akcji informacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Czytaj więcej: ...

Ferie

Choć w te ferie śniegu nie ma my się wcale nie nudzimy, a codziennie świetnie się bawimy! W poniedziałek z p. Beatą maski na karnawał zrobiliśmy, a we wtorek z p. Ewą z wodą eksperymentowaliśmy i bezpiecznie się też poczuliśmy, bo pierwszej pomocy się nauczyliśmy. Zaś z p. Anią w środę sportowe zabawy i gry zimowe poznaliśmy i świetnie czas spędziliśmy, a p. Kasia na sportowo trzy dni nam zapewniła.

Czytaj więcej: Ferie

BEZPIECZNE FERIE – SZKOLENIA UCZNIÓW

Zanim uczniowie wybrali się na zimowy wypoczynek, wzięli udział w spotkaniach poświęconych omówieniu bezpiecznego wypoczynku zarówno w domu, na podwórku, jak i w bliższej lub dalszej okolicy. Jak co roku nie zabrakło lekcji wychowawczych, apelu ogólnoszkolnego oraz wizyty Panów Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie. W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających dzieci i młodzieży podkreślono zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowania się na lodzie, pobytu w górach, zasadach higieny i bezpiecznego spożywania posiłków, a także o czyhających na nie ewentualnych zagrożeniach i sytuacjach niebezpiecznych.

ŻYCZYMY AKTYWNEGO I UDANEGO WYPOCZYNKU
PAMIĘTAJCIE O ZDROWYM ROZSĄDKU!

Czytaj więcej: ...

Gościmy

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
224284

Ścieżka powrotu